...
17. aprillil tulime lõuna paiku maale ja tunnike hiljem meelitas Kõuts oma poistega mind kalale. Algselt oli plaan Pärnu poole vurada, aga kuna Vigala sillast ülesvoolu oleval rahulikul lõigul polnud kedagi, siis vahetasime plaani selle koha vastu ümber. Hea rahulik koht poistel käeharjutamiseks.
Ilm super mõnus - pilves, soe (ca 12-13 kraadi) ja täiesti tuuletu. Päevase kalapüügi jaoks parim variant. Veetemperatuur oli pea 11 kraadi.
Kaks tundi passisime. Esimese tunniga käis kuus vimba õngede otsas, seejärel tekkis vaikus, mida segasid üksikud särjed ja viidikate rünnakud.
Poole päeva peale andis valvetonka lausa 4 vimba. Enamus neist õhtul peale kella 18-t. Tundus nagu, et suurem rännak oleks alanud. Kõik kalad olid kui suured heledad "labidad".
Laastre all oli olnud õhtul ülikõva võtt.
...
18. aprillil ei läinud kuhugi. Algselt oli plaanis paariks tunniks jalutama minna, aga päeva peale tegi 26 kraadi sooja ja see oli minu jaoks juba liig mis liig. Ei aitäh! Lebotasin hoopis korvtoolis :-)
Veetemperatuur kerkis 13 kraadini.
Valvetonka oli sisuliselt aktiivne terve päeva jooksul. Kokku 7 vimba - nii suurt saaki nagu ei mäletagi. Viis tükki neist nagu "labidad", kaks tükki sellist tavalist poolekilost. Särjed närisid sageli ussid enne ära, kui vimb mööda ujuda jõudis.
Vigala all oli laulupidu. Kümmekond autot nii hommikul, kui õhtul. Keskpäeval oli teeäär pisut vähem täis pargitud.
...
19. aprilliks lubas pisut vähem sooja, kui päev varem... ja mis peamine, õhtul pidi saabuma vihm! Minu arust kevadel suure soojaga on vihm vimma võtule nagu jumala õnnistus. Tõmbavad ennast täiega käima.
Kella nelja paiku, kui juba piisavalt pilve kiskus, tatsasin ritv käes oma kärestikule. Vesi ikka päris madal juba, rohtu kärestikus rohkem väljas, kui oleks oodanud. Veetemperatuur ka juba 13.5 kraadi.
Algus ei olnud just paljulubav. Tühjad triivid, null puudet, kuigi paar korda samas tsoonis viidikad välja kargasid. Siis aga tuli esimene, otse voolust. Seejärel veel kaks võttu, mis otsa ei jäänud. Järgmisel viskel aga jäin kogu rakendusest ilma. Tundus, et viskasin lihtsalt otsast. Kanapime nagu ma sellises poolhämaras olen, ei pannud tähelegi, et see rakendus oli selajataha kinni jäädes lihtsalt otsast tulnud. Tamiil oli ridvatipus järgi andnud. Tunnike hiljem alles avastasin selle:-)
15 minutit hiljem oli uus rakendus valmis, aga kalavõttu enam polnud. Kulus pea pool tundi, kui aru sain, et nood olid kolinud teisele poole rohusaart. Seal läks võtuks. Alguses madala kärestiku lõpuosas, hiljem kitsas "pudelikaelas".
Paik oli muidugi selline, et kui kala otsa tuli, siis selle välja võtmine sai olema üsna keeruline. Alustuseks tirisin nad peale rahunemist üle rohusaare, kui aga ühel hetkel suurem päts otsa tuli, siis oskas too rohtu kinni sõita. Ja ei saanudki ma seda kala, ega ka rakendust kuidagi sellest rohust kätte. Lõpuks tamiili katki sikutasin:-(
Jälle uus rakendus ning veerand tundi hiljem jätkasin samas tsoonis. Kuni kella seitsmeni tilkus neid vimbasid pigem harva, kui sageli... siis aga läks mölluks! Väljas oli küll nii hämar, et ega ma igat võttu näinudki, kui aga kork vee all oli, siis oli ka kala otsas. Päris palju oli selliseid tühivõtte, kus 2-3 kärbsevastset pihta pandi, aga otsa keegi ei jäänud. Kolm korda oli voolus korki paigal hoides ka selliseid võtte, mida läbi ridva käed tunda sai. No ikka maru äge värk!
Kella kaheksast lahkudes, kui mina enam korki vees silmata ei näinud, oli käest läbi käinud (nb! kõik läksid tagasi ja need totakad passisid kambakesi mu jalge ees oma veerand tundi, enne kui toibusid ja jalga lasid) 30 vimba + 8 särge. Pooled vimbadest sellised korralikud valged "labidad"; teine pool aga juba tumedamaks kiskuv ja värve juurde võttev vimb. Särjel oli niisk ka lahti, vimmal veel mitte.
Äge püük oli! Selline kergelt vihmalaadne, sompus ja pilvine, kuid soe ilm on ikka mega hea asi. Ainukene mille üle nuriseks oli, et kaotasin lõpuks 4 kuldset kirpu :-( Õhtupoole sain ise ka aru, et ega see kirp ei peagi nii hea võtuga aeg-ajalt põhjas koperdama... Tõsi, pidurdamist tahtis see kala küll ja 8 meetrine kaigas on selliseks püügiks ikka hea asi. Seisata korki täpselt seal kus tahad!
Majaalune kontrolltonka pakkus 4 vimba. Üks haug käis ka korra kaldal. Ahven oli võtnud ussi, haug oli võtnud ahvenat. Asetasin ta silla alla vette edasi kasvama.
...
20. aprillil keeras õhu pisut jahedamaks. Nii 15-16 kraadi peale. Öine vihm hakkas vaikselt kraavidest jõkke jõudma ja vesi hakkas jões tasapisi "piimakohvistuma". Veetase pisut kerkis ka, nii 8 cm ööpäevaga.
Valvetonka ei pakkunud ühtegi vimba. Vaid kohalikud särjed ja ahvenad jäid otsa.
Õhtul, kui naise bussi peale olin viinud, läksin veel hämaraks kärestikule. Kella 20 ajal, kui silm korki mäslevas vees vaid vaevu märkas. Asendasin küll punase korgitipu kollase vastu, aga ega seegi kauaks nägemist ei parandanud.
Vimb näitas ennast kärestikus päris korralikult. Ei tea kas osad juba koevad? Viis kala käis otsas, kolm jõudsid ka kaldani. Sain oma eilse rakenduse ka kätte. Tollel olid kirbu otsas olnud kärbsevastsed veel alles. Pool tundi hiljem astusin minema, sest minu silmad ei seletanud enam korki peale selle vette maandumist.
...
21. aprillil veetõus jätkus. Ööpäevaga veel 6 cm juurde, vesi muutus väga sogaseks. Üllataval kombel andis aga valvetonka päeva jooksul lausa 4 vimba. Kaks neist olid natukene räsitud, soomust külgedelt maas.
Kiire õhtune trett kärestikule ütles, et seal ei ole sellise veega midagi teha. Voolujooned on muutunud ja puhkepaiku kaladele vähe. Ka sulistamist oli vähem kui varem. Ja needki tulid pigem veealuste kõrkjasaarekeste pealt, kuhu korki mitte saata ei tahtnud.
...
22. aprillil veetõus peatus ja õhtuks ka kukkus paar sentimeetrit. Sodine oli vesi sellegipoolest. Veetemperatuur kukkus alla 12 kraadi.
Maja alt vimba ei tulnud. Vaid ahvenad. Nüüd vimmapüügi pausile.